Kwas octowy 80%, 500ml
search
  • Kwas octowy 80%, 500ml

Kwas octowy 80%

16,00 zł
Brutto 5-10 dni

Kwas octowy jest skutecznym środkiem w walce z barciakiem większym (molem woskowym). Używa się go również do odkażania plastrów pszczelich.

Objętość
Ilość
Sprowadzimy dla Ciebie

  Bezpieczne zakupy i płatności

Sklep jest chroniony certyfikatem SSL.

  Zasady dostawy

Kliknij i sprawdź zasady dostawy.

  Zasady zwrotu

Szczegóły znajdziesz w §4 Regulaminu.

Parametry

  • Nazwa: Kwas octowy
  • Synonimy: Esencja octowa, kwas etanowy
  • Wzór chemiczny: CH3COOH
  • Stężenie: 80%
  • Postać: substancja płynna

Zastosowanie

  • Zwalczania barciaka większego (mola woskowego), zabija jego gąsienice i motyle.
  • Wykorzystuje się również do tak zwanego odkażania plastrów pszczelich.
  • Zabija nosemozę (Nosemę Apis) na pustych ramkach i ściankach ula.

Dawkowanie

W celu profilaktyki przed pojawieniem się i namnożeniem barciaka lub do walki z nim oraz do odkażania plastrów stosuje się opary kwasu octowego o stężeniu co najmniej 80%. Do uzyskania oparów używa się specjalnych dozowników do odparowywania kwasów.

Zalecana dawka - 40 ml kwasu octowego 80% na jeden korpus ula, bez pszczół, zawierający puste ranki pszczele (np. do przechowania na okres zimowy). Napełniony dozownik z kwasem należy położyć na górnych ramkach w ulu, ponieważ opary kwasu octowego są cięższe od powietrza i będą opadać w dół pomiędzy ramkami. Ul należy możliwie najszczelniej zamknąć. Można dodatkowo umieścić ul w dużym worku foliowym i zawiązać go.

Odparowywanie kwasu octowego najlepiej robić jesienią przy temperaturze otoczenia 15-18ºC lub w chłodnych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach (piwnicach) o podobnej temperaturze. Przy wyższej temperaturze kwas szybko odparuje i przestanie działać. Przy niższej temperaturze kwas będzie słabo parował, tworząc niższe, nie skuteczne stężenie oparów w ulu.

Uwaga!

Pracując z kwasem octowym należy zachować ośrodki ostrożności: używać rękawic gumowych, zabezpieczyć oczy i twarz przyłbicą. Nie wdychaj oparów kwasu!

Jeżeli kwas octowy trafi na skórę - natychmiast opłucz to miejsce dużą ilością chłodnej, bieżącej wody. Jeżeli powstało oparzenie skóry - niezwłocznie zwróć się do lekarza.

034
chat Komentarze (0)